Czym są korki pneumatyczne

Dodano:2022-06-30

Korki pneumatyczne są jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego specjalisty od przeprowadzania napraw instalacji kanalizacyjnych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, wodociągów i gazociągów. Wykorzystuje się je podczas prac serwisowych, naprawczych i konserwacyjnych, dlatego muszą być wykonane z trwałych i odpornych na różne czynniki zewnętrzne materiałów.

Korki pneumatyczne – najważniejsze informacje

Szukając korków pneumatycznych, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wymiary oraz przeznaczenie. Są one stosunkowo niewielkie i dość lekkie, ale różnią się między innymi średnicą, co pozwala dostosować je do różnych rur. Stanowią praktyczne uzupełnienie prac serwisowych, dzięki którym regeneracja i rekonstrukcja zachodzą o wiele sprawniej i szybciej.
Wykonane są z trwałych i wodoodpornych materiałów, dzięki czemu sprawdzą się w każdym rurociągu. Produkowane są z kauczuku i gumy neoprenowej, a dodatkowo mogą być wzmacniane aramidem. Stają się odporne na czynniki biologiczne i uszkodzenia mechaniczne, a dzięki rozciągliwości są bardzo praktyczne w użytkowaniu i można wykorzystać je do rur o różnych, nawet niecodziennych kształtach np. owalnych czy kwadratowych. Wyróżnia się kilka rodzajów tego produktu, ale dwa są najbardziej popularne to zatykające i przepływowe.

Rodzaje korków pneumatycznych

Pneumatyczne korki zatykające, jak sama nazwa mówi, służą do zablokowania światła rury. Są one odporne na działanie niskich i wysokich temperatur, a napełnić je można choćby sprężonym powietrzem z butli, kompresora czy pompki. Używane są podczas napraw, czyszczenia i konserwacji rur ściekowych, blokując nieczystości, a nawet do zablokowania całej studzienki.
Pneumatyczne korki przepływowe zbudowane są z tych samych materiałów, wnętrze pokryte bywa polietylenem. Są powszechnie stosowane podczas prób szczelności rur, a także w trakcie ich rekonstrukcji. Można wykorzystać je także podczas spiętrzania wody i jej powolnego upuszczania. Mają specjalne zawory uwalniające i uchwyty ułatwiające montaż.