Rola korków pneumatycznych w badaniu szczelności rur

Dodano:2023-05-26

Korki pneumatyczne są  elementem często stosowanym w testach szczelności rur, gdyż ich użycie stanowi niezawodny i skuteczny sposób wykrywania uszkodzeń. Korki pneumatyczne są bardzo niepozornym sprzętem, którego głównym zadaniem jest uszczelnienie odcinka rury lub innego systemu, dzięki czemu możliwe jest szybkie i dokładne przeprowadzenie próby ciśnieniowej.

Czym konkretnie korki pneumatyczne i jaką funkcję pełnią?

Korki pneumatyczne zostały zaprojektowane w celu stworzenia tymczasowego uszczelnienia pomiędzy dwoma odcinkami rury lub innej instalacji. Są one zazwyczaj wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego. Po napełnieniu go powietrzem lub innym gazem powiększa on swoją objętość, dzięki czemu tworzy szczelną barierę dla przepływającego medium. To z kolei pozwala na przeprowadzenie próby ciśnieniowej szybko i sprawnie, bez wyłączania całej instalacji.

Używanie korków pneumatycznych do testowania szczelności rur ma kilka zalet w porównaniu z innymi metodami. Po pierwsze, zapewniają one dokładny i niezawodny sposób wykrywania wszelkich nieszczelności, które mogą być obecne w systemie. Co więcej, nowe korki pneumatyczne są stosunkowo niedrogie, co w połączeniu z pozostałymi zaletami czyni je opłacalnym rozwiązaniem dla wielu zastosowań.

Czy warto zdecydować się na zastosowanie korków pneumatycznych?

Jak już wspomniano, korki pneumatyczne można stosować bez konieczności wyłączania całego systemu, co pozwala na znaczną oszczędność czasu, a także pieniędzy. Obecnie najczęściej wybierane są korki przepływowe i zatykające. Dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu można łatwo dopasować je do określonego typu pracy. Dzięki zamknięciu przepływu za pomocą korka możliwe jest łatwe stwierdzenie, czy występuje przeciek oraz gdzie konkretnie jest zlokalizowany.